Visszatérés a főoldalraHírekIsmertetőKereső
 

A vény nélkül kapható gyógyszerek árai a Magyar Gyógyszerész Kamara 2008. szeptember 1-én közölt listája alapján.

1. A GYÓGYSZERKÉSZÍTMÉNY MEGNEVEZÉSE

Név Kiszerelés Kiadhatóság Bruttó fogyasztói ár Térítési díj Jogcímek Eü Kiemelt Eü Emelt
Paracetamol Bril 500 mg tabletta 32x VN - - - -
Paracetamol Bril 500 mg tabletta 16x VN - - - -
Paracetamol Bril 500 mg tabletta 100x VN - - - -

1.1 HELYETTESÍTŐ GYÓGYSZEREK

H1
H2
H3
R

BETEGTÁJÉKOZTATÓ

BETEGTÁJÉKOZTATÓ INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA

Paracetamol Bril 500 mg tabletta
paracetamol


Olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mely az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
Ez a gyógyszer orvosi vény nélkül kapható. Mindemellett az optimális hatás érdekében elengedhetetlen e gyógyszer körültekintő alkalmazása.

  • Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
  • További információkért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez.
  • Sürgősen forduljon orvosához, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.
-       Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.

A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer a Paracetamol Bril 500 mg tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Paracetamol Bril 500 mg tabletta szedése előtt
3. Hogyan kell szedni a Paracetamol Bril 500 mg tablettát?
4. Lehetséges mellékhatások
5 Hogyan kell a Paracetamol Bril 500 mg tablettát tárolni?
6. További információk


1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A PARACETAMOL BRIL 500 MG TABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?

A Paracetamol Bril 500 mg tabletta paracetamolt tartalmaz, amely fájdalom és lázcsillapító gyógyszer.

A Paracetamol Bril tablettát enyhe, vagy közepesen erős fájdalom enyhítésére használják, beleértve fejfájást, migrént, neuralgiát, fogfájást, torokfájást, menstruációs fájdalmakat és reumatikus fájdalmakat. Influenza, lázas állapot és lázzal járó meghűlés tüneteinek enyhítésére szintén alkalmazható.


2. TUDNIVALÓK A PARACETAMOL BRIL 500 MG TABLETTA SZEDÉSE ELŐTT

Ne szedje a Paracetamol Bril 500 mg tablettát:
  • ha Ön (allergiás) túlérzékeny a paracetamolra vagy a Paracetamol Bril 500 mg tabletta bármely egyéb összetevőjére
  • ha Ön súlyos májműködési zavarban és májkárosodásban szenved.
  • ha egy bizonyos enzim rendellenességben szenved (az ún. glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz enzim hiánya esetén).
  • túlzott, illetve krónikus alkoholfogyasztás esetén.

Biztonságos alkalmazása terhesség és szoptatás alatt nem bizonyított.
12 éves életkor alatt nem alkalmazható, ilyen esetekre alacsonyabb hatóanyag tartalmú készítmények állnak rendelkezésre.

A Paracetamol Bril 500 mg tabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
  • Alkoholos eredetű májkárosodás esetén fokozott a túladagolás veszélye.
  • Amennyiben Ön enyhe máj- vagy vesekárosodásban szenved, csak orvosi konzultációt követően szedheti a készítményt.
  • Amennyiben Ön Gilbert-kórban szenved (egyfajta májműködési zavar, szintén csak orvosi konzultációt követően szedheti a készítményt.
  • Fontos, hogy a Paracetamol Bril 500 mg tablettát NE szedje más paracetamol tartalmú készítményekkel egyidejűleg, mivel a paracetamol javasolt adag feletti alkalmazása akár életet veszélyeztető májkárosodáshoz vezethet. Mindig ellenőrizze a hatóanyagot az egyidejűleg szedett gyógyszer dobozán vagy betegtájékoztatójában!
A tünetek tartós fennállása esetén orvoshoz kell fordulni.

A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek:
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.

A készítmény szedése előtt konzultáljon orvosával, amennyiben Ön:
  • a máj működését befolyásoló gyógyszereket szed (pl. karbamazepin, szalicilamid, fenitoin, fenobarbital és rifampicin)
  • metoklopramidot vagy domperidont (ezek a szerek hányinger/hányás ellen használatosak) szed.
  • propantelint szed (egyfajta gyomor ürülését késleltető gyógyszer)
  • magas koleszterinszint kezelésére szolgáló kolesztiramint szed.
  • inzulinnal kezelt cukorbeteg
  • Önt zidovudinnel kezelik (HIV fertőzés kezelésére szolgáló gyógyszer)
  • véralvadásgátlókat szed (pl. warfarint) és hosszú időn keresztül, naponta van szüksége fájdalomcsillapítóra, mert ekkor paracetamolt csak alkalmanként vehet be.

A Paracetamol Bril 500 mg tabletta egyidejű bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal
A kezelés ideje alatt alkoholt fogyasztani tilos.

Terhesség, szoptatás
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Amennyiben Ön terhes vagy szoptat, kérje ki orvosa tanácsát a Paracetamol Bril 500 mg tabletta szedése előtt, ugyanis terhesség és szoptatás ideje alatt csak egyedi orvosi elbírálás után szedhető.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az előírt adagokban a fenti képességeket nem befolyásolja.

Fontos információk a készítmény egyes összetevőiről:
A tabletta nátrium-diszulfit összetevője ritkán súlyos allergiás típusú reakciókat okozhat, beleértve az anafilaxiát (fájdalom, nyálkahártya duzzanat, láz és súlyos esetekben ájulás), a hörgőgörcsöt (nehézlégzés). Ezek leginkább asztma, vagy korábban is fennálló allergia esetén fordulnak elő.


3. HOGYAN KELL SZEDNI A PARACETAMOL BRIL 500 MG TABLETTÁT?

Gyógyszerét kizárólag az előírt adagban alkalmazza.
Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

Amennyiben a kezelőorvos másképp nem rendeli, szokásos adagja:
Felnőttek, idősek: 1-2 tabletta naponta legfeljebb négyszeri alkalommal, vagy az orvos utasítása szerint. 8 db tablettánál több nem vehető be naponta.

Gyermekek 12 éves kor felett: Fél vagy 1db tabletta naponta legfeljebb négyszeri alkalommal, vagy az orvos utasítása szerint.

A tablettákat kevés vízzel kell bevenni.

Az adagot nem szabad 4 óránál rövidebb időközönként megismételni és 24 óra alatt legfeljebb 4 adag adható.

A megállapított adagot ne lépje túl. Ha a tünetek nem múlnak el, forduljon orvosához. Három nap után ne folytassa a tabletta szedését, hacsak kezelőorvosa másképp nem rendelkezik.

Ha az előírtnál több Paracetamol Bril 500 mg tablettát vett be:
Ne vegyen be többet az előírt adagnál! Túladagolás esetén értesítse kezelőorvosát vagy keresse fel a legközelebbi kórház sürgősségi osztályát, akkor is ha jól érzi magát a későbbi lehetséges súlyos májkárosodás kockázata miatt. A túladagolás tünetei 24-48 óra múlva is jelentkezhetnek.

Ha elfelejtette bevenni a Paracetamol Bril 500 mg tablettát:
Következő alkalommal ne vegyen be kétszeres adagot, mert ezzel már nem pótolja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének tenné ki magát. Folytassa a kezelést az előírtak szerint.

A kezelés megszakításakor jelentkező mellékhatások:
Bármely fájdalomcsillapító hosszantartó, nagy dózisban való, ill. nem előírásszerű alkalmazásakor az adagolás hirtelen megszakítása fejfájás, fáradtság, izomfájdalom, idegesség és vegetatív tünetek fellépését idézheti elő. Amíg e tünetek spontán el nem múlnak néhány napon belül, nem szabad semmilyen fájdalomcsillapítót szedni, orvoshoz kell fordulni.


4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK

Mint minden gyógyszer, így a Paracetamol Bril 500 mg tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Nagyon ritka mellékhatások (10000-ből kevesebb mint egy embert érint):
  • Vérlemezkék számának csökkenése a vérben (trombocitopénia)
  • Májműködési zavar.

Ha az alábbi tünetek bármelyikét észleli, hagyja abba a gyógyszer szedését és azonnal forduljon orvoshoz:
  • Mellkasi szorító érzés, kapkodó légzés, kiütés és ájulásos rosszullét (anafilaxiás reakció - az egész szervezetre kiterjedő súlyos, azonnali túlérzékenységi reakció)
  • A bőr túlérzékenységi reakciói: bőrkiütés; gyorsan fellépő duzzadása a bőrnek, nyálkahártyáknak, és a nyálkahártya alatti szöveteknek (angiödéma); túlérzékenységi reakció, elsősorban a száj, kötőhártya, nemiszervek bőrén, illetve nyálkahártyáján, szimmetrikus, vöröses kiütések, láz kíséretében (Stevens-Johnson szindróma)
  • Hörgőgörcs acetilszalicilsavra, vagy egyéb nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerre érzékenyeknél

Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, hagyja abba a Paracetamol Bril 500 mg tabletta alkalmazását és kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.


5 HOGYAN KELL A PARACETAMOL BRIL 500 MG TABLETTÁT TÁROLNI?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25oC-on tárolandó.

A csomagoláson feltüntetett lejárati idő után ne szedje a Paracetamol Bril 500 mg tablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.

A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.


6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK

Mit tartalmaz a Paracetamol Bril 500 mg tabletta
  • A készítmény hatóanyaga: paracetamol. 500 mg paracetamol tablettánként.
  • Egyéb összetevők: nátrium-diszulfit, magnézium-sztearát, hidegen duzzadó keményítő, tisztított víz

Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Fehér színű, hosszúkás alakú, egyik oldalán törővonallal ellátott tabletta. A tabletta egyenlő adagokra osztható.

Csomagolás: 16 db, 32 db, 100 db tabletta fehér, átlátszatlan PVC//alumínium buborékcsomagolásban és dobozban.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó:
Bristol Laboratories Limited, Berkhamsted, Herts, HP4 1EG, Egyesült Királyság

OGYI-T-9594/01-03 (16 db/32 db/100 db)

A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma: 2010. december 7.