Visszatérés a főoldalraHírekIsmertetőKereső
 

A vény nélkül kapható gyógyszerek árai a Magyar Gyógyszerész Kamara 2008. szeptember 1-én közölt listája alapján.

1. A GYÓGYSZERKÉSZÍTMÉNY MEGNEVEZÉSE

Név Kiszerelés Kiadhatóság Bruttó fogyasztói ár Térítési díj Jogcímek Eü Kiemelt Eü Emelt
Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta 8x V - - - -
Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta 16x V - - - -
Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta 6x V - - - -
Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta 12x V - - - -

1.1 HELYETTESÍTŐ GYÓGYSZEREK

H1
H2
H3
R

BETEGTÁJÉKOZTATÓ


BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA

Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta

paracetamol

Olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mely az Ön számára fontos információkat tartalmaz!
Ez a gyógyszer orvosi rendelvény nélkül kapható. Mindemellett az optimális hatás érdekében elengedhetetlen a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta körültekintő bevétele.

  • Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet!
  • További információkért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez!
  • Sürgősen forduljon orvosához, ha tünetei 3 nap után sem nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak!
  • Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét!


A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta szedése előtt
3. Hogyan kell szedni a Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát?
4. Lehetséges mellékhatások
5 Hogyan kell a Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát tárolni?
6. További információk


1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A PARACETAMOL ROCKSPRING 1000 MG TABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?

A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta paracetamolt tartalmaz. A paracetamol a fájdalomcsillapító gyógyszerek (analgetikumok) csoportjába tartozik, ami lázcsillapító hatással is rendelkezik.
A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta csillapítja a fájdalmat (pl. fejfájás, migrén, fogfájás, hátfájás, izomfájdalom, reumatikus ízületi fájdalmak, torokfájás és menstruációs fájdalom). A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta lázcsillapításra is javallt.
A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta felnőttek és 16 év feletti serdülők számára javallott, akik testtömege nagyobb 50 kg-nál.

Keresse fel kezelőorvosát, ha állapota nem javul vagy súlyosbodik 3 nap után láz esetén és 5 nap után fájdalom esetén!

2. TUDNIVALÓK A PARACETAMOL ROCKSPRING 1000 MG TABLETTA SZEDÉSE ELŐTT

Ne szedje a Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát,
  • ha allergiás (túlérzékeny) a paracetamolra vagy a gyógyszer egyéb összetevőjére (lásd a 6. pontban a felsorolást);
  • ha 16 év alatti
  • ha testtömege kisebb 50 kg-nál!

Ne szedje a Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát, ha a fentiek valamelyike igaz Önre! Amennyiben nem biztos, beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta bevétele előtt!

A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
Kérjük, beszéljen kezelőorvosával a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta bevétele előtt, ha
  • mérsékelt vagy súlyos vese- vagy májbetegsége van, beleértve az akut hepatitiszt vagy a túlzott alkoholfogyaszatásból eredő májbetegséget is;
  • ún. Gilbert-szindrómában szenved, ami a bőr vagy a szemfehérje sárgás elszíneződését okozhatja (enyhe sárgaság);
  • más, a máj működését befolyásoló gyógyszereket szed;
  • örökletes enzim rendellenességbe úgynevezett glükóz-6-foszfát dehidrogenáz enzim hiányban szenved;
  • vérképzőszervi zavarban szenved, pl. hemolitikus anémia, ami a vörösvértestszám csökkenését jelenti és a bőr halványsárga elszíneződésével, gyengeségérzéssel vagy légszomjjal jár;
  • kiszáradt állapotban van, vagy táplálkozási problémái vannak (pl. krónikus alultápláltság);
  • alkoholfüggőségben szenved;
  • egyidejűleg más, paracetamol tartalmú gyógyszert szed! Ha ez igaz Önre, beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta bevétele előtt!

A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is!
Különösen fontos, hogy tájékoztassa kezelőorvosát, ha Ön jelenleg az alábbi gyógyszerek valamelyikét szedi:
  • véralvadásgátlók („vérhígítók”, pl. warfarin), mert a paracetamol fokozhatja ezen gyógyszerek hatását;
  • hányinger és hányáscsillapító gyógyszerek (pl. metoklopramid vagy domperidon);
  • kodein tartalmú gyógyszerek (köhögéscsillapító és fájdalomcsillapító gyógyszerek);
  • magas koleszterinszint kezelésére adott gyógyszerek (pl. kolesztiramin);
  • kloramfenikol nevű antibiotikum (fertőzések kezelésére rendelt gyógyszer);
  • probenecid (a vér magas húgysavszintjének kezelésére javallt gyógyszer pl. köszvény esetén);
  • láz- és enyhe fájdalomcsillapítók (pl. szalicilamid);
  • bármilyen gyógyszer ami hatással lehet a májműködésre, mint pl. cimetidin (gyomorsav csökkentő), izoniazid (tüdőgümőkór elleni gyógyszer), zidovudin (HIV-fertőzés kezelésére használt gyógyszer); epilepszia elleni gyógyszerek a görcsrohamok kivédésére (pl. fenobarbitál, karbamazepin, fenitoin, primidon és glutetimid), közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum gyógynövény tartalmú készítmények) és rifampicin (fertőzések kezelésére használt gyógyszer). Mindig ellenőrizze az együtt szedett gyógyszerek betegtájékoztatóját!

Ne vegye be a Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát, ha más, paracetamol tartalmú gyógyszert szed!
Ide tartoznak a fájdalom- és köhögéscsillapító és megfázásra használt gyógyszerek. Számos ilyen gyógyszer vényköteles, de vannak köztük vény nélkül kiváltható gyógyszerek is.

A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta egyidejű bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal
Ne fogyasszon alkoholt a tabletta szedése alatt! A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta szedése alatti alkoholfogyasztás fokozhatja a mellékhatások kialakulásának kockázatát.
A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta étkezés közben, de étkezéstől függetlenül is bevehető.

Terhesség és szoptatás
Bár nem bizonyított, hogy a paracetamol bármi komplikációt okoz, a gyógyszer bevétele előtt tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha
  • terhes vagy esetleg terhes lehet, ill. terhességet tervez;
  • szoptat!

Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével!

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta nem befolyásolja az Ön gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeit.


3. HOGYAN KELL SZEDNI A PARACETAMOL ROCKSPRING 1000 MG TABLETTÁT?

A Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát mindig a betegtájékoztatóban foglaltak szerint vagy az orvos vagy a gyógyszerész által elmondottaknak megfelelően szedje! Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét!

Ne lépje túl a megadott adagot! Ha tünetei a továbbiakban is fennállnak, forduljon orvoshoz!

Felnőttek és 16 év feletti serdülők, akik testtömege nagyobb 50 kg-nál
  • Négyszer 1 tabletta naponta, szükség szerint.
  • A tablettát egészben, vízzel kell lenyelni.
  • Az egyes adagok bevétele között legalább 4-6 órát kell várni.
  • Ne vegyen be a napi maximális adagnál azaz 4 tablettánál többet (4000 mg) 24 óra alatt

Ha a fájdalom több mint 5 napon át fennáll, vagy a láz 3 nap után sem csillapodik, állapota rosszabbodik vagy más tünetek jelennek meg, hagyja abba a kezelést és forduljon orvoshoz!

Ne lépje túl a megadott adagot!

16 év alatti gyermekek
A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta 16 év alatti gyermekeknek nem adható.

Vesekárosodás
Mérsékelt vesekárosodás: szokásos adagja 500 mg (fél tabletta) 6 óránként.
Súlyos vesekárosodás: szokásos adagja 500 mg (fél tabletta) 8 óránként.

Májkárosodás
Ha májproblémái vannak, beszéljen kezelőorvosával! A napi terápiás adag nem haladhatja meg a 2000 mg-ot (2 tablettát).

A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta vese- és májkárosodott betegek kezelésére is alkalmas, amikor dóziscsökkentés szükséges, mert a tabletta egyenlő adagokra osztható.

Dóziscsökkentés:
A következő esetekben a napi terápiás adag nem haladhatja meg a 2000 mg-ot (2 tablettát):
  • ha enyhe vagy mérsékelt májelégtelenségben szenved
  • ha Gilbert-szindrómában szenved, ami a bőr és a szemfehérje sárga elszíneződését okozza (enyhe sárgaság)
  • ha ki van száradva
  • ha táplálkozási problémái vannak (krónikusan alultplált)
  • ha alkoholfüggő (krónikus alkoholizmus).

Ha az előírtnál több Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát vett be
Túladagolás esetén azonnal orvoshoz kell fordulni a visszafordíthatatlan májkárosodás kockázata miatt. Még akkor is fontos orvoshoz fordulnia, ha jól érzi magát.
Keresse fel a legközelebbi kórház sürgősségi osztályát vagy azonnal tájékozassa orvosát, és mondja el, pontosan mennyi gyógyszert vett be! Orvosa el fogja mondani a további teendőket.
Vigye magával a dobozt a megmaradt tablettákkal együtt! Ebből pontosan meg tudja állapítani orvosa, hogy mit vett be.

A paracetamol túladagolás tünetei az első 24 órában: sápadtság, émelygés, hányás, étvágytalanság és hasfájás. A májkárosodás a készítmény túladagolása után 12 - 48 órával észlelhető.

Ha elfelejtette bevenni a Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát
Ha elfelejtette időben bevenni gyógyszerét, vegye be, amikor eszébe jut! Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására! Az egyes adagok bevétele között 4-6 órának kell eltelnie.

Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét!


4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK

Mint minden gyógyszer, így a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. Ezen mellékhatások előfordulási gyakorisága nem ismert, de a tapasztalat szerint a paracetamol mellékhatásai ritkák és a súlyos reakciók pedig nagyon ritkák.

Hagyja abba a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta szedését és azonnal forduljon orvoshoz vagy menjen kórházba, ha
  • súlyos allergiás (anafilaxáis) reakciót tapasztal, mint az arc, az ajkak, a torok, illetve a nyelv duzzanata, ami nyelési vagy légzési nehézséget okozhat
  • súlyos betegsége van: felhólyagosodott bőr, száj, szem vagy a nemi szervek vagy viszkető, csomós bőrkiütése van!

A következő mellékhatásokról szintén beszámoltak. Ha a következőkből bármelyiket tapasztalja, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét:
  • vérképzőszervi problémák (pl. agranulocitózis vagy trombocitopénia), vérzés fokozott kockázata, a szokásosnál nagyobb sérülékenység, a szokásosnál gyakoribb fertőzés;
  • légzési nehézség vagy zihálás (különösen, ha asztmás vagy allergiás az acetilszalicilsavra vagy gyulladáscsökkentő (NSAID) gyógyszerekre);
  • májprobléma esetén.

Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét!


5. HOGYAN KELL A PARACETAMOL ROCKSPRING 1000 MG TABLETTÁT TÁROLNI?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A dobozon és a buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő („Felhasználható”, illetve „Felh.”) után ne szedje a Paracetamol Rockspring 1000 mg tablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.


6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK

Mit tartalmaz a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta?
  • A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta hatóanyaga a paracetamol. Minden tabletta 1000 mg paracetamolt tartalmaz.
  • Egyéb összetevők: mikrokristályos cellulóz, kroszkarmellóz-nátrium, povidon K30, povidon K90, magnézium-sztearát, szilícium-dioxid.

Milyen a Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Fehér vagy halványsárga, hosszúkás, bemetszéssel ellátott tabletta. A tabletta egyenlő adagokra osztható.

A Paracetamol Rockspring 1000 mg tabletta 6, 8, 12 vagy 16  tablettás buborékcsomagolásban kerül forgalomba.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.


A forgalomba hozatali engedély jogosultja
Rockspring Healthcare Limited
38/40 Chamberlayne Road
London
NW10 3JE
Egyesült Királyság


Gyártó
Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco - A.C.R.A.F. S.p.A.
Via Vecchia del Pinocchio, 22
60131 Ancona
Olaszország


Ezt a gyógyszert az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban az alábbi neveken engedélyezték:

Egyesült Királyság: Paracetamol 1000 mg Tablets
Ausztria: Paracetamol Rockspring 1000 mg Tablette
Bulgária: Paracetamol Rockspring 1000 mg таблетка
Csehország: Paracetamol Rockspring 1000 mg tablety
Görögország: Paracetamol Rockspring 1000 mg δισκίο
Magyarország: Paracetamol Rockspring 1000 mg Tabletta
Írország: Paracetamol Max 1000 mg Tablets
Lengyelország: Paracetamol Rockspring
Románia: Paracetamol Rockspring 1000 mg Comprimate
Szlovákia: Paracetamol Rockspring 1000 mg Tableta

OGYI-T-22401/01 8x PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban
OGYI-T-22401/02 16x PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban
OGYI-T-22401/03 6x PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban
OGYI-T-22401/04 12x PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban


A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma: 2013. október