Visszatérés a főoldalraHírekIsmertetőKereső
 

A vény nélkül kapható gyógyszerek árai a Magyar Gyógyszerész Kamara 2008. szeptember 1-én közölt listája alapján.

1. A GYÓGYSZERKÉSZÍTMÉNY MEGNEVEZÉSE

Név Kiszerelés Kiadhatóság Bruttó fogyasztói ár Térítési díj Jogcímek Eü Kiemelt Eü Emelt
CellCept 250 mg kapszula 100x kapszula/bliszter SZ 33507 Ft 33507 Ft HM KGY ÜB EÜ100 300 Ft -
CellCept 250 mg kapszula 300x kapszula/bliszter SZ - - - -

1.1 HELYETTESÍTŐ GYÓGYSZEREK

H1
H2
H3
R

BETEGTÁJÉKOZTATÓ

BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA
CellCept 250 mg kapszula
mikofenolát mofetil
Mielőtt elkezdené szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót.

  • Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
  • További kérdéseivel forduljon orvosához, vagy gyógyszerészéhez.
  • Ezt a gyógyszert az orvos Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha tünetei az Önéhez hasonlóak.
  • Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
A betegtájékoztató tartalma:
  • Milyen típusú gyógyszer a CellCept és milyen betegségek esetén alkalmazható?
  • Tudnivalók a CellCept szedése előtt
  • Hogyan kell szedni a CellCept-et?
  • Lehetséges mellékhatások
  • Hogyan kell a CellCept-et tárolni?
  • További információk
1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A CELLCEPT ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
Immunszupresszív szer.
A CellCept kapszula olyan gyógyszer, mely meggátolja az átültetett vese, szív vagy máj kilökődését.
A CellCept-et más gyógyszerekkel, így ciklosporinnal és kortikoszteroidokkal adják együtt.
2. TUDNIVALÓK A CELLCEPT SZEDÉSE ELŐTT
Ne szedje a CellCept-et:
  • ha allergiás (túlérzékeny) a mikofenolát mofetilre, a mikofenolsavra vagy a CellCept bármely egyéb összetevőjére.
  • ha szoptat.
A CellCept fokozott elővigyázatossággal alkalmazható:
Azonnal beszélje meg orvosával:
  • ha fertőzés bármely jelét észleli (pl. láz, torokfájás), vagy váratlanul véraláfutást és / vagy vérzést tapasztal.
  • ha az emésztőrendszerével bármilyen problémája van vagy volt, pl. gyomorfekély.
A CellCept csökkenti a szervezet védekezőképességét, emiatt nő a bőrrák kifejlődésének veszélye.
Ezért megfelelő ruházat viselésével és magas fényvédő faktorú krém használatával védje magát a napfénytől és az UV sugárzástól.
A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek: Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
Ha a következő kérdések bármelyikére igen a válasza, beszélje azt meg orvosával, mielőtt elkezdi a CellCept szedését:
  • Szed-e olyan gyógyszert, mely azatriopine-t vagy más immunszupresszív szert tartalmaz (ilyet adhatnak transzplantált betegeknek); kolesztiramint (a magas koleszterinszint csökkentésére), rifampicint (antibiotikum) savkötő gyógyszert, foszfátkötő gyógyszereket (krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegeknél a foszfát felszívódás csökkentésére) vagy bármilyen más gyógyszert (beleértve a vény nélkül kapható gyógyszereket is), melyek szedéséről kezelőorvosa nem tud?
  • Szüksége van oltásra (élő vakcinák)? Orvosa megmondja Önnek, melyeket javasolja az Ön számára.
CellCept egyidejű alkalmazása bizonyos ételekkel vagy italokkal: Ételek és italok fogysztása nincs hatással az Ön CellCept kezelésére.
Terhesség és szoptatás:
Ne szedjen CellCept-et, ha szoptat.
Terhesség alatt tilos CellCept-et alkalmaznia, kivéve, ha a gyógyszer szedését kezelőorvosa egyértelműen javasolja. Fogamzásgátló alkalmazását fogja javasolni orvosa, már a CellCept szedésének megkezdése előtt, majd végig a kezelés folyamán és még 6 hétig a CellCept abbahagyása után. Ez azért szükséges, mert a CellCept károsíthatja a magzatot, így fülfejlődési rendellenességet is okozhat. Azonnal mondja meg orvosának, ha terhes, szoptat vagy terhességet tervez.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre:
A gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges a képességeket a CellCept nem befolyásolja.
3. HOGYAN KELL SZEDNI A CELLCEPT-ET?
A CellCept-et mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét. A CellCept szokásos adagja:
Veseátültetés
Felnőttek: Az első adagot a transzplantáció után 72 órán belül kell bevenni. A szokásos napi adag 8 kapszula (2 g hatóanyag) 2 részletben bevéve, azaz 4 kapszulát kell bevenni reggel, és 4 kapszulát este.
Gyermekek (2 - 18 éves): A dózis a gyermek nagyságától függ. Az orvos a testfelszín (testmagasság és testsúly) alapján kiszámítja a megfelelő adagot. A szokásos adag 600 mg/m2 naponta kétszer.
Szívátültetés
Felnőttek: Az első adagot a transzplantáció után 5 napon belül kell bevenni. A szokásos napi adag 12 kapszula (3 g hatóanyag) 2 részletben bevéve, azaz 6 kapszulát kell bevenni reggel, és 6 kapszulát este.
Gyermekek: Szívátültetett gyermekek adagolására vonatkozóan nem áll rendelkezésre adat.
Májátültetés
Felnőttek: Az első adag szájon át történő bevételét legalább 4 nappal a transzplantáció után meg lehet próbálni, amikor már képes a beteg lenyelni a gyógyszert. A szokásos napi adag 12 kapszula (3 g hatóanyag) 2 részletben bevéve, azaz 6 kapszulát kell bevenni reggel, és 6 kapszulát este.
Gyermekek: Májátültetett gyermekek adagolására vonatkozóan nem áll rendelkezésre adat.
A beadás módja
A kapszulát egészben egy pohár vízzel kell lenyelnie. A kapszulát ne törje vagy nyomja össze, és ne vegyen be szétnyílt vagy összetört kapszulát. Figyeljen rá, hogy ne kerüljön a kiömlött por a bőrére, vagy szemébe. Ha egy kapszula véletlenül mégis kinyílik, mossa le a port szappannal és vízzel a bőréről. Ha a por a szemébe vagy a szájába kerül, alaposan öblítse ki tiszta vízzel.
A kezelés mindaddig tart, amíg immunszupresszióra van szüksége az átültetett szerv kilökődésének meggátlására.
Ha az előírtnál több CellCept-et vett be:
Ha több kapszulát vett be, vagy ha valaki véletlenül bevette az Ön gyógyszerét, azonnal forduljon orvoshoz vagy jelentkezzen a legközelebbi közkórházban.
Ha elfelejtette bevenni a CellCept-et:
Ha elfelejtette bevenni a gyógyszert, amint eszébe jut vegye be, majd folytassa a kapszula szedését a szokott módon és időben.
Ha idő előtt abbahagyja a CellCept szedését:
Ha abbahagyja a CellCept kezelést, fokozódik az átültetett szerv kilökődésének veszélye. Orvosa engedélye nélkül soha ne hagyja abba a gyógyszeres kezelést.
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így a CellCept is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. A leggyakrabban hasmenés, fehérvérsejtek és/vagy vörösvérsejtek számának csökkenése, fertőzés és hányás fordulhat elő. A gyógyszer szedése alatt a a vérsejtszám változást és a vérben keringő anyagok, pl. cukor, zsír, koleszterin vérszintjét orvosa rendszeresen vérvizsgálattal ellenőrizni fogja. Gyermekeken nagyobb valószínűséggel fordulnak elő olyan mellékhatások mint hasmenés, fertőzések, fehérvérsejtek és a vörösvérsejtek számának csökkenése, mint felnőtteken.
A CellCept csökkenti a szervezet saját védekező mechanizmusát, hogy meggátolja az átültetett vese, szív vagy máj kilökődését. Így a szervezet a fertőzések ellen is kevésbé tud védekezni. A CellCept kezelést kapó betegek ezért könnyebben kapnak meg fertőzéseket, mint egyébként, pl. bőr, száj, gyomor, bél, tüdő és vizeletkiválasztó rendszeri fertőzéseket. Az ilyen típusú gyógyszert szedő betegekhez hasonlóan, CellCept kapszulát szedő betegnél is néhány esetben nyirokszövet- és bőrrák fejlődött ki.
Az egész testet érintő általános nemkívánatos hatások lehetnek az alábbiak: túlérzékenység (így anaphylaxia, angioödéma) láz, letargia, alvászavar, fájdalmak (has, mell, ízület/izom, fájdalmas vizeletürítés), fejfájás, influenzás tünetek és duzzadás.
Egyéb nem kívánatos hatások lehetnek:
Bőr: pattanás, szájherpesz, övsömör, bőrkinövés, hajhullás, bőrkiütés, viszketés.
Vizelési zavarok: veseproblémák, sürgős vizelési inger.
Emésztőrendszer és száj: székrekedés, hányinger, emésztési zavar, hasnyálmirigy-gyulladás, belet érintő zavarok, pl. vérzés, gyomorhurut, májproblémák, vastagbélgyulladás, étvágytalanság, bélgázok és szájfekélyek.
Idegi és érzékszervi zavarok: görcsök, remegés, szédülés, depresszió, álmosság, zsibbadás, izomgörcsök, szorongás, a gondolkodás vagy hangulat változása.
Anyagcsere, vér és érrendszeri zavarok: fogyás, köszvény, magas vércukorszint, vérzés, vérrögösödés és véraláfutás, vérnyomásváltozás, szívritmuszavarok és a vérerek tágulata fordulhat elő.
Légzőrendszeri zavarok: görcsök, remegés, szédülés, depresszió, álmosság, zsibbadás, izomgörcsök, szorongás, a gondolkodás vagy hangulat változása.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét. Soha ne hagyja abba önkényesen a kezelést, először feltétlenül beszéljen orvosával.
5. HOGYAN KELL A CELLCEPT-ET TÁROLNI?
A gyógyszer gyermektől elzárva tartandó!
A dobozon feltüntetett lejárati idő után ne szedje a CellCept-et (Felhasználható:).
Legfeljebb 30°C-on tárolandó.
Az eredeti csomagolásban nedvességtől védve tartandó.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni.
Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a CellCept
  • A készítmény hatóanyaga a mikofenolát mofetil.
  • Egyéb összetevők: CellCept kapszula:
  • hidegenduzzadó kukoricakeményítő
  • kroszkarmellóz-nátrium
  • povidon (K-90)
  • magnézium-sztearát
Kapszulahéj:
  • Zselatin
  • indigókármin (E132)
  • sárga vas-oxid (E172)
  • vörös vas-oxid (E172)
  • titán-dioxid (E171)
  • fekete vas-oxid (E172)
  • kálium-hidroxid
  • sellak.
Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás
CellCept 250 mg kapszula:
  • 1 doboz 100 kapszulát tartalmaz (10-es buborékfóliában)
  • 1 doboz 300 kapszulát tartalmaz (10-es buborékfóliában)
Kemény kapszula: Hosszúkás, kék/barna CellCept kapszula egyik felén fekete "CellCept 250" felirattal, másik felén "Cég logo" jelzéssel.
A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó
Roche Registration Limited
6 Falcon Way
Welwyn Garden City
AL7 1TW
Nagy-Britannia
Gyártó
Hoffmann-La Roche AG
Emil Barell Str. 1
79639
Grenzach-Wyhlen
Németország.
A készítményhez kapcsolódó további kérdéseivel forduljon a forgalomba hozatali engedély jogosultjának helyi képviseletéhez:
België/Belgique/Belgien
N.V. Roche S.A.
Tél/Tel: +32 (0) 2 525 82 11

Česká republika
Roche s. r. o.
Tel: +420 - 2 20382111

Danmark

Roche a/s
Tlf: +45 - 36 39 99 99

Deutschland

Hoffmann-La Roche AG
Tel: +49 (0) 7624 140

Eesti

Roche Eesti OÜ
Tel: + 372 - 6 112 401

Ελλάδα

Roche (Hellas) A.E.
Τηλ: +30 210 61 66 100

España

Roche Farma S.A.
Tel: +34 - 91 324 81 00

France

Roche
Tél: +33 (0) 1 46 40 50 00

Ireland

Roche Products (Ireland) Ltd.
Tel: +353 (0) 1 469 0700

Ísland

Roche a/s
c/o Icepharma hf
Tel: +354 540 8000

Italia

Roche S.p.A.
Tel: +39 - 039 2471

Κύπρος

Γ.Α.Σταµ?της & Σια Λτδ.
Τηλ: +357 - 22 76 62 76

Latvija

Roche Latvija SIA
Tel: +371 - 7 039831

Lietuva

UAB "Roche Lietuva"
Tel: +370 5 2546799

Luxembourg/Luxemburg

(Voir/siehe Belgique/Belgien)

Magyarország

Roche (Magyarország) Kft.
Tel: +36 - 23 446 800

Malta

(See United Kingdom)

Nederland

Roche Nederland B.V.
Tel: +31 (0) 348 438050

Norge

Roche Norge AS
Tlf: +47 - 22 78 90 00

Österreich

Roche Austria GmbH
Tel: +43 (0) 1 27739

Polska

Roche Polska Sp.z o.o.
Tel: +48 - 22 608 18 88

Portugal

Roche Farmacêutica Química, Lda
Tel: +351 - 21 425 70 00

Slovenija

Roche farmacevtska druzba d.o.o.
Tel: +386 - 1 360 26 00

Slovenská republika

Roche Slovensko, s.r.o.
Tel: +421 - 2 52638201

Suomi/Finland

Roche Oy
Puh/Tel: +358 (0) 9 525 331

Sverige

Roche AB
Tel: +46 (0) 8 726 1200

United Kingdom

Roche Products Ltd.
Tel: +44 (0) 1707 366000

A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma {ÉÉÉÉ/HH}
A gyógyszerről részletes információ, az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA) internetes honlapján (http://www.emea.eu.int/) található.